Blog

Rodzaje finansowania

Leasing – jak to działa?

Leasing – jak to działa?

06.05.2021, Money Run

Leasing łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Wiele osób myśli, że leasing jest tylko na samochód. Tak naprawdę, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to nie tylko na auto możesz wziąć leasing, ale praktycznie na wszystkie niezbędne Ci nieruchomości i sprzęty! Coraz częściej leasingowane są komputery, meble, wyposażenie biurowe, maszyny i tym podobne.

Z leasingu często korzystają przedsiębiorcy. Dlaczego? Dla tych, którzy dopiero co zaczynają działalność, to dobre rozwiązanie. Takim sposobem mogą zminimalizować swoje wydatki, których na początku działalności jest sporo.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Czym się różnią?

Pierwszą różnicą jest okres trwania umowy. W leasingu operacyjnym ze względu podatkowych okres ten jest krótszy. W leasingu finansowym nie ma ograniczeń w zakresie długości. W praktyce firmy leasingowe godzą się zazwyczaj na leasing nie dłuższy niż 5 lat.

Cel umowy leasingu. W leasingu operacyjnym możesz używać tylko środka trwałego przez czas leasingu oraz używać go w trakcie trwania umowy i wykupić po jej zakończeniu za wartość wykupu. W leasingu finansowym celem umowy jest używanie i zakup środka trwałego.

Kolejna różnica tkwi w podatku VAT. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. Każda rata leasingu powiększana jest o 23% podatku VAT, która podlega odliczeniu (takie ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą samochodów osobowych i motocykli). Leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towaru. Razem z pierwszą wypłatą płacisz cały VAT z góry. Podobnie jak w leasingu operacyjnym, VAT podlega odliczeniu.

Masz pytania? Chcesz poznać szczegóły możliwości uzyskania leasingu dla Twojej firmy? Napisz do nasz – biuro@moneyrun.pl

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Podziel się wiedzą:

Przeczytaj lub Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.