Blog

Uzyskanie pożyczki

Przewłaszczenie a hipoteka, jaka jest różnica?

Przewłaszczenie a hipoteka, jaka jest różnica?

18.03.2021, Money Run

Przewłaszczenie i hipoteka, to dwa różne sposoby zabezpieczenia interesów klienta w momencie podejmowania zobowiązania finansowego. Obie te metody łączy jednak wymóg sporządzenia aktu notarialnego ze stosownym wpisem w księdze wieczystej.

Podstawowa różnica między przewłaszczeniem na zabezpieczenie a hipoteką dotyczy sposobu zaspokojenia roszczeń wierzyciela w momencie wystąpienia ewentualnych problemów ze spłatą pożyczki.

Jaka między nimi różnica?

W przypadku przewłaszczenia instytucja finansowa ma prawo oddać do odpłatnego użytku bądź sprzedać przywłaszczoną nieruchomość bez wszczynania sądowego postępowania egzekucyjnego.

W praktyce przewłaszczenie funkcjonuje jako przeniesienie prawa własności naszej nieruchomości np. na inwestora. Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku majątek pożyczkobiorcy może być zagrożony. Jest to mylne wrażenie, ponieważ równocześnie zawiera się umowę o obowiązku przeniesienia prawa własności na pierwotnego właściciela (pożyczkobiorcę), które nastąpi z chwilą spłaty zaciągniętego długu.

Tego typu rozwiązanie to spore uproszczenie procesu zaspokojenia roszczeń, zarówno dla firmy pożyczkowej, jak i dla pożyczkobiorcy. W pierwszym przypadku chodzi o zabezpieczenie spłaty. W drugim zaletą jest to, że w ten sposób firma pożyczkowa będzie mogła udzielić większej kwoty kredytu względem LTV np.: do 60%, czasem nawet 70% LTV.

Ogólnie uważa się, że przyjemniejszym dla przedsiębiorcy sposobem zabezpieczenia jest hipoteka. To rozwiązanie całkowicie przypomina pożyczkę bankową.

Hipoteka opiera się na obciążeniu długiem danej nieruchomości, niezależnie od tego, kto jest jej właścicielem. Wierzyciel, którego wierzytelność zabezpieczona jest w taki sposób, może na drodze egzekucji z przedmiotu hipoteki domagać się zaspokojenia swoich roszczeń od jej obecnego właściciela. Hipoteka wygasa całkowicie w momencie spłaty zobowiązania.

Przewłaszczenie czy hipoteka? Jak to wygląda w Money Run?

W Money Run zawsze szukamy najodpowiedniejszego rozwiązania dla klienta. Fundusze z reguły proponują hipotekę. Nie mniej jednak przy przewłaszczeniu niejednokrotnie kwota pożyczki jest wyższa. Spowodowane jest to tym, iż zabezpieczenie na przewłaszczenie jest dla funduszu bezpieczniejsze. A dla klienta finansowo korzystniejsze.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Podziel się wiedzą:

Przeczytaj lub Dodaj komentarz

Jedna odpowiedź do “Przewłaszczenie a hipoteka, jaka jest różnica?”

  1. RSS Wiadomości pisze:

    Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂

    https://xmc.pl

Dodaj komentarz

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.