Blog

Pożyczki i finansowanie

Wycena pożyczek

Wycena pożyczek

18.03.2021, Money Run

Pożyczka pozabankowa jak wiemy, ma być wsparciem dla przedsiębiorcy do uzyskania finansowania w Banku lub być wsparciem przy szybkiej transakcji np. przy flippingu. Firm pozabankowych udzielających pożyczek jest sporo i każda z nich ma swój sposób na ich wycenę. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co jest brane pod uwagę przy wycenie takiej pożyczki dla przedsiębiorcy.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ile klient potrzebuje na wzięcie pożyczki, z czego spłaci zadłuzenie oraz najważniejsze, jakie ma zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Na jakiej podstawie dokonuje się wyceny pożyczki pozabankowej?

  • na podstawie realności spłaty pożyczki przez klienta
  • jak wygląda nieruchomość, którą przedsiębiorca daje pod zabezpieczenie oraz jej kondycja
  • czy dana nieruchomość jest obciążona już innymi pożyczkami. Trzeba pamiętać, że firmy zazwyczaj pożyczają do 50% wartości nieruchomości
  • na co klient potrzebuje środków, czyli co dokładnie chce spłacić lub kupić. Przykładowo pożyczkodawca chętniej pożyczy środki pod jakąś inwestycje dla przedsiębiorcy np. zatowarowanie, zakup nieruchomości, spłata zadłużenia ZUS i US czy dokończenie inwestycji. Z kolei spłata prywatnych zobowiązań nie będzie już tak mile widziana
  • jedna z ważniejszych kwestii: Z CZEGO KLIENT SPŁACI środki po okresie kredytowania. Pewna grupa klientów praktycznie się nad tym nie zastanawia w chwili stwierdzenia, że potrzebują środków – zakładają, że jakoś to będzie. Szkopuł tkwi w szczegółach, a ten akurat jest dosyć istotny w tej branży, a zwłaszcza w tym segmencie, jakim jest finansowanie.

To są tak naprawdę najważniejsze kwestie, które są brane pod uwagę przy wycenie pożyczki. Uczulamy również, że sprzedaż produktu nie odbywa się tylko z klientem. Trzeba również sprzedać firmie pożyczkowej.

O tym często się zapomina. Przy czym wychodzimy naprzeciw w Money Run i to my dbamy, aby folder był przygotowany tak jak należy i opisany zgodnie z wymaganiami danego podmiotu 🙂

Powodzenia i czekamy na wnioski!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Podziel się wiedzą:

Przeczytaj lub Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.