Blog

Uzyskanie pożyczki

Skąd pozyskiwać pieniądze?

Skąd pozyskiwać pieniądze?

18.03.2021, Money Run

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z kredytów i dotacji unijnych, optymalne złożenie różnych form finansowania projektu inwestycyjnego ogranicza koszty.

Finansowania na daną inwestycję mogą pochodzić z kilku różnych źródeł, ale cała sztuka polega na odpowiednim dopasowaniu finansowania do poszczególnych etapów realizacji projektu i do możliwości spłaty zadłużenia przez firmę.

Projekt może być finansowany nie tylko za pomocą kredytu inwestycyjnego i środków własnych, ale również z Funduszy pozabankowych zabezpieczonych hipotecznie, inwestorów prywatnych, dotacji unijnych, funduszy venture capital czy nawet leasingu.

Takie połączenie kilku różnych form finansowania na potrzeby danej inwestycji zwane jest montażem finansowym.

Struktura finansowania jest pochodną wielu czynników, takich jak: branża, historia firmy czy doświadczenie zarządu.

Na przykład nowo założona firma zwykle będzie szukać kapitału w firmach typu venture capital czy business angels. Bądź często również przedsiębiorcy zwracają się do inwestorów prywatnych którzy business angels nie są.

Niższe koszty 

Firmy coraz częściej starają się połączyć różne sposoby finansowania swoich projektów na dowolne cele biznesowe, poszukując najbardziej optymalnych rozwiązań.

Optymalizacja polega na uzyskaniu jak największej kwoty kapitału przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia późniejszej spłaty zadłużeń. Często jest tak że Inwestorzy wchodzą z własnym kapitałem i wspierają dany interes środkami które zazwyczaj są do zwrotu dopiero po zakończonej inwestycji ale tak, aby nie przekroczyła ona 2 lat. A płacone są w tym czasie same odsetki za udzielony kapitał.

Mniejsze firmy, które krótko działają na rynku i z tego względu trudno jest im uzyskać pożyczki z banku, dzięki pozyskaniu finansowania z kilku źródeł mogą zapewnić sobie środki na realizację celu biznesowego. Natomiast większym firmom montaż finansowy umożliwia przeprowadzenie kapitałochłonnych inwestycji.

Środki na większe Projekty

Często większe przedsiębiorstwa posiłkują się TFI bądź szukają takiego rozwiązania pomostowego które wesprze ich cel biznesowy. Zdarza się że inwestorzy szukają nawet kilkudziesięciu milionów i wtedy szukamy wśród naszych inwestorów takich opcji.

Pomysł z banków

Tworzenie portfela inwestycyjnego i kompletowanie kapitału spopularyzowały w Polsce banki, które jako pierwsze otworzyły się na finansowanie pomostowe projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Z czasem w takim wspólnym finansowaniu projektów zaczęli brać udział pozostali gracze, jak: fundusze venture capital, regionalne agencje rozwoju, inwestorzy oraz firmy leasingowe.

Montaż finansowy od przedsiębiorcy wymaga znajomości oferty rynku finansowego oraz dostępnych narzędzi. Dlatego opracowaniem struktury finansowania zajmują się głównie firmy doradztwa finansowego, ale przedsiębiorcy mogą również liczyć na pomoc ze strony banków.

Firmy doradztwa finansowego wspierają przedsiębiorcę w przygotowaniu dokumentów, a nawet pośredniczą w rozmowach z bankami czy funduszami poręczeniowymi. Dlatego zachęcamy każdego pośrednika do poszerzania swojej wiedzy i ciągłego uczenia się i rozwoju.

Jak zdobyć środki na inwestycje? 

  • Źródła finansowania – inwestycja może być finansowana ze środków własnych, z funduszy pozabankowych, którzy chętnie zabezpieczają się hipotecznie niejednokrotnie do nawet 70% ltv, z emisji akcji, obligacji, kredytów bankowych, funduszy pożyczkowych, funduszy VC/PE, a także leasingu oraz funduszy unijnych.
  • Optymalizacja – cała sztuka polega na odpowiednim złożeniu źródeł finansowania projektu, w taki sposób, aby firma uzyskała potrzebną kwotę na inwestycję i jednocześnie uzyskała jak najniższe koszty finansowania, na które składają się m.in. odsetki od kredytów, raty leasingu czy koszty pożyczki pozabankowej.
  • Kto może pomóc – jak najbardziej można wspierać się pośrednikami finansowymi, którzy są zaangażowani w projekty pozyskiwania kapitału z podmiotów pomostowych.

Sposoby pozyskania kapitału.

Przy pozyskiwaniu kapitału jest jedno pytanie, gdzie iść ? Kto zainwestuje kto może chcieć pożyczyć środki.

Oczywiście odsyłamy tutaj do pośredników finansowych, którzy korzystają zarówno z ofert banków jak i pożyczek pozabankowych.

Większość osób doskonale wie, gdzie się odezwać i wie, gdzie się zwrócić, bo współpracują z brokerami takimi jak Expander, Open Finance czy Money Run, Ci z kolei są uzbrojeni w oferty banków czy firm pozabankowych, które można wykorzystać do wsparcia przedsiębiorcy.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Podziel się wiedzą:

Przeczytaj lub Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.